اگر بخواهیم بسیار کلی صحبت کنیم، باید بگوییم که کاریزما نوعی ویژگی و خصوصیت است که برخی افراد دارند. کسانی که ما به آنها افراد کاریزماتیک می‌گوییم.

کسانی که این ویژگی را دارند، در ارتباط با دیگران چه در تعامل‌های عادی روزمره و چه به عنوان یک الگو و فرد الهام‌بخش، در  لایه‌های عمیق احساسی  بر روی دیگران تاثیر می‌گذارند.جذاب بودن آنها از نظر دیگران، اثرگذار بودن نظر و حضورشان (جذبه داشتن) و قدرت جهت دادن به دیگران (چه یه فرد و چه گروهی از انسان‌ها)، از جمله ویژگی‌هایی است که شاید با شنیدن واژه‌ی کاریزما یا افراد کاریزماتیک در ذهن شما و بسیاری از انسان‌ها، تداعی شود. در زیر بعضی نکات برای افزایش کاریزما را بیان می کنم:

۱- آدمها تمایل دارند با کسانی کار کنند که دوستشان دارند . لذا به نحوی رفتار کنید که دوستتان داشته باشند. مودب و صبور باشید.

۲-مردم جذب آدمهایی می شوند که برای حرفشان ارزش قائل هستند و اصطلاحا سر حرفشان می مانند. یعنی اگر قولی می دهید ، دقیقا چیزی را گفته اید ، انجام دهید. آنرا در همان زمان که گفته اید یا حتی زود تر انجام دهید.

۳-مردم تمایل دارند به آدمهای خوش قلب اعتماد می کنند. وقتی به آنها توصیه ای می کنید که به آنها بیشتر از خودتان سود می رسانید ، به خوش قلبی شما ایمان می آورند.

۴- مردم تمایل دارند با آدمهایی کار کنند که در کارشان متخصص باشند.پس نخست لازم است تا در زمینه فعالیت خودتان از طریق تمرین ، تحقیق، تعلیم،آموزش و مطالعه نوده و تخصص لازم را به دست آورید.

۵-مردم دوست دارند که سرمایشان را در اختیار آدم های صادق ، با اخلاق و درست انجام دهند. پس در مطلالب بازاریابی تان دروغ نگویید.

۶-مردم به اشخاصی تمایل دارند که از لحاظ ظاهری ، گیرا باشند و یا حداقل زننده نباشند ، پس همیشه آراسته باشید.

۷-مردم با آنهای که واقعی به نظر بیایند ، راحت تر هستند. بهترین راه برای نشان دادن این که آدم عادی هستید این است که صمیمی و دوستانه رفتار کنید و بقیه علاقه نشان بدهید.

۸-مردم به افرادی که به آنها گوش می دهند و توجه می کنند ، جواب می دهند. این کلیشه قدیمی را همیشه یادتان باشد که شما دو گوش دارید و یک دهان.

۹-مردم کنار کسانی که مثل خودشان هستند ، احساس راحتی می کنند. رمز این کار این است که یک مورد مشترک بین خودتان پیدا کنید. بعد از همان مورد مشترک برای برقراری ارتباط استفاده کنید.

۱۰-مردم جذب افراد فروتن می شوند. پس خودستایی نکنید.

۱۱-مردم تحت تاثیر اشخاصی قرار می گیرند که پر مشغله به نظر می رسند،پس هیچوقت از کسادی بازارتان نگویید.

۱۲-مردم تمایل دارند افراد مفیدی را در اطراف خود ببینند. افرادی که با آنها زندگیشان راحت تر می شود.

منبع: کتاب تبدیل رویا به ثروت نوشته مایکل مسترسون و ترجمه ژان بقوسیان